Perly a ich druhy

Perly druhy a ich rozdiely

Perla sa využíva odjakživa len na šperkárske účely. Má rôzne oblé tvary, ale najvzácnejšia je perla s dokonalým povrchom a súmerne guľatá. Perly zdobili korunovačné klenoty skoro každého panovníka. V minulosti boli perlové náhrdelníky povinný doplnok dámskej garderóby.
Perly rozdeľujeme podľa vzniku:


1.Umelé – chemicky vytvorené – menej kvalitné plastové guličky potiahnuté perleťovou farbou (lacná imitácia), alebo známejšie a kvalitnejšie Swarovského perly (Swarovski Crystal Pearl) vyrábané zo skla s prímesou perlete vytvárajú dokonalú imitáciu perál v rôznych farbách a veľkostiach (cenovo prístupné a kvalitné).


2.Prírodné sú všetky perly vytvorené živočíchmi – perlorodkami podľa vody, v ktorých žijú ich rozdeľujeme na Sladkovodné a Morské, avšak podľa zrodu ich delíme na kultivované a lovené.
Sladkovodné lovené sa využívali v dávnych dobách avšak v dnešnej dobe sa už v prírode ani nevyskytujú, kvôli značnému znečisteniu riek. Dnes ich nachádzame jedine na historických artefaktoch a šperkoch.
Sladkovodné kultivované perly nemajú taký lesk a tvary ako morské, sú síce najviac rozšírené, ale pre náročné podmienky na pestovanie a čistotu vôd sa stali tiež netradičným a zaujímavým artiklom, najviac sa pestujú v Číne, najznámejšie sú napr. Japonské Biwa.
Morské kultivované perly vznikajú na farmách, asi najväčším producentom je Japonsko, najznámejšie sú Akoya perly, veľkosťou sa pohybujú medzi 6 až 9 mm, majú dokonalé tvary a vysoký lesk, ich farebná škála siaha od bielej, cez ružovú a krémovú až po striebornú, čierne Akoya perly sa v prírode nevyskytujú, preto ich prifarbujú.
Morské lovené perly – aj dnes sa stále ešte získavajú jedným z najobtiažnejších spôsobov, potápaním sa v hĺbke a zbieraním perlorodiek. Najvýznamnejšie sú Tahitské perly, aj keď sa už na trhu objavujú aj ako kultivované, vždy majú svoje čaro, svoju jedinečnú čiernu farbu s nádychom do siva, strieborna a zelena. Veľkosťou patria medzi väčšie, lebo narastajú až do 20mm. Sú to najhodnotnejšie a najvzácnejšie perly, hlavne kvôli náročnému procesu získavania.

 

Z teritoriálneho hľadiska, vieme perly rozdeliť aj do týchto skupín ako: Perly južných morí (Thajsko, Indonézia, Filipíny, južná Čína až po celú Austráliu), Tahitské perly (Francúzska Polynézia, Cookove ostrovy, Mikronézia), Akoya (Japonsko, Čína) a Sladkovodné (Čína, USA, Japonsko). No toto rozdelenie v dnešnej dobe už nemá význam, nakoľko vieme, že všetky tieto perly sa vedia kultivovane vyprodukovať hlavne v Číne.